Warunki klimatyczne a wygląd ogrodu

Na wygląd i cały charakter ogrodu wpływają niewątpliwie klimat i warunki atmosferyczne panujące w miejscu, gdzie jest położony ogród. One też mają wpływ na wygląd budynków mieszkalnych. W miejscowościach gdzie np jest dużo drewna, staje się on materiałem wystrój ogrodu. Stosuje się go do żywopłotów i płotów. Roślinność znajdująca się w ogrodzie często jest ograniczona od klimatu w jakim występuje. Istnieją bowiem rośliny które mogą występować np tylko w klimacie ciepłym albo tylko w klimacie wilgotnym. Dlatego też ogrody w różnych częściach naszego kraju różnią się od siebie.

Warto też się przyjrzeć, co uprawiają z powodzeniem sąsiedzi. Główne czynniki warunkujące wzrost roślin w konkretnej miejscowości to jak jest ta roślina wysoko położona nad poziomem morza oraz jak długie i mroźne bywają zimy.

Uprawy są wrażliwe także na oddziaływanie wiatru. Na przykład wiatr od morza przenoszący drobinki soli zostawia ślady nawet na obszarach, które są oddalone od brzegu aż o 5 km. Tylko niektóre rośliny mogą wytrzymać podmuchy takiego wiatru.

Warunki klimatyczne powodują, że ogrody mogą się między sobą zdecydowanie różnić. W miejscowościach gdzie znajdują się wysokie drzewa i budynki, rośliny mają gorsze warunki klimatyczne gdyż słońce które jest niezbędne do ich wzrostu jest przez nie przesłonięte. Latem, kiedy świeci ono wysoko na niebie, ilość światła jest wystarczająca, nawet jeśli dociera tam tylko przez część dnia. Natomiast zimą słońce nie dochodzi do roślin gdyż świeci ono nisko. Gdy wieje silny wiatr trzeba chronić rośliny przed nim przez zasadzenie nowych roślin które ochronią je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.