Projektowanie i architektura ogrodu

Aby dobrze zaprojektować ogród należy najpierw przeprowadzić pomiary terenu. Istnieją różne przyrządy które to umożliwiają ale można użyć do tego zwykłego metra.

Na początek trzeba wziąć kartkę papieru i nakreślić w ogólnym zarysie plan swojej działki, zaczynając od budynku. Następnie wymiary w skali 1:1000 nanieść na plan. Potem przy pomocy sznurka trzeba wymierzyć ogród. Kolejnym etapem jest zaznaczenie na planie nierówności terenu. Na planie ponadto trzeba zaznaczyć północ gdyż ten to kierunek decyduje o ostatecznym kształcie ogrodu na dole planu należy napisać skale w jakiej został
on wykonany.
W planowaniu ogrodu ważna jest jego forma. To ona decyduje o rozmieszczeniu roślinności w ogrodzie ,a to właśnie wpływa w znacznej części na wygląd ogrodu.
Ostateczny kształt planu będzie wiadomy dopiero po rozważeniu wysokości elementów .Roślinność nie jest jedynym elementem określającym kształt ogrodu. W ogrodzie decydują o nim również otaczające go ściany, wyniesione grządki, płoty a nawet zbudowane palenisko. Na charakter ogrodu wpływają ponadto materiały, które zostały w nim użyte oraz kolor roślinności.

Barwa ogrodu ma znaczący wpływ na jego wygląd . Na barwę ogrodu wpływają rośliny oraz pora roku ale to ona ma wpływ na to czy w ogrodzie czujemy się dobrze i chętnie w nim przebywamy.

Ludzie często w planowaniu ogrodów inspirują się różnymi stylami ogrodów. Mogą być ogrody w stylu japońskim angielskim, skalnym barokowym, wiejskim czy wodnym. Jednak bez względu na styl ogrodu każdy ogród jest wyjątkowy.